Соціально-психологічний факультет

Про факультет Деканат Кафедри факультету Студентське братство Проекти факультету Новини

Студентська соціальна служба для молоді

Студентська соціальна служба для молоді (далі - СССМ) Житомирського державного університету імені Івана Франка була створена у 2003 році, шляхом підписання Положення ректором університету, професором П.Ю. Саухом у червні, а з жовтня 2003 розпочався набір до волонтерського загону СССМ. Особливістю діяльності Студентської соціальної служби для молоді є волонтерський компонент, оскільки вся діяльність Служби, в тому числі і керівництво, здійснюється на безоплатній основі. Робота волонтерів СССМ регулюється Положенням, згідно з яким визначенні мета, завдання, напрямки діяльності.

Очолює СССМ – Коляденко Світлана Миколаївна, к.п.н., доцент, зав. кафедри соціальної педагогіки та педагогічної майстерності. Заступником директора СССМ є Павлик Надія Павлівна, к.п.н., доцент кафедри соціальної педагогіки та педагогічної майстерності.

На сьогодні волонтерський загін СССМ складає близько 200 осіб, які об’єднуються у структурні підрозділи у відповідності з напрямками роботи. Основна діяльність СССМ – організація та проведення масових благодійних заходів для молоді; організація діяльності консультативних соціальних пунктів та Телефону Довіри; проведення тренінгів, семінарів, конференцій з актуальних питань соціально-педагогічної науки; організація дозвілля дітей працівників організацій та установ (щорічна доброчинна акція «Дід-Мороз та Снігурка-волонтери»); гувернерські та репетиторські послуги; допомога у виготовленні та розповсюдженні рекламної та поліграфічної продукції; надання усіх видів соціальної допомоги співробітникам організації чи установи, допомога соціальним партнерам та їхнім клієнтам. Організація та проведення відвідування кінотеатрів, музеїв, виставок, закладів соціального захисту населення м. Житомира; екскурсій по містах України, туристичних походів. Однією з авторських інноваційних програм СССМ є проведення щорічного Благодійного Ярмарку на користь дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування або інших категорій. Перша така акція відбулася 26 лютого 2003 року в рамках проведення Дня кафедри соціальної педагогіки і педагогічної майстерності університету. З того часу проведення Доброчинного марафону «Подаруй дитині радість» - збір канцелярського приладдя, іграшок, одягу та ін. товарів вихованцям інтернатних закладів, дітям із дитячих будинків сімейного типу, художнім гурткам та секціям Житомирського міського культурно-спортивного центру та Благодійна акція «Подаруй дитині книгу» - поповнення книжкового фонду сільських бібліотек, шкільних бібліотек м. Житомира та області – стали щорічними та приваблюють кожного року не лише студентів, але й викладацький колектив. СССМ швидко реагує на виклики сьогодення та нові категорії осіб, які потребують допомоги. Таким чином, у грудні 2014р. відбувся благодійний аукціон «Подаруй Різдво бійцям АТО», спрямованого на закупівлю теплих речей для бійців АТО на сході України. Цей захід допоміг об’єднати зусилля не тільки студентів та викладачів університету, але й залучив соціальних партнерів. З 2017 року за ініціативою СССМ був розроблене і виготовлене вбрання для Святого Миколая . З цього часу традиційний стала Акція «Святий Миколай - дітям», що спрямована на поздоровлення діток викладачів, студентів та соціальних партнерів університету. Особливим був для дружнього колективу СССМ 2019 рік! Волонтери СССМ приймали участь у: профорієтаційному заході для старшокласників «Як побудувати успішну кар’єру» (18.10.2019, вул. Михайлівська), проекті «Мамине серце» для діток з синдромом Дауна, відборі для роботи у пробаційній службі Житомирської області та участь у тренінгу Школи соціальних технологій ЖОАФСС.»

На особливу увагу заслуговує власне педагогічна діяльність волонтерів. Студентська соціальна служба для молоді співпрацює з Житомирським обласним центром соціально-психологічної допомоги, Житомирським обласним центром соціально-психологічної реабілітації дітей, центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів, обласним центром ресоціалізації наркозалежної молоді «Твоя перемога», обласним соціальним гуртожитком для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, Житомирським обласним педагогічним ліцеєм, Житомирським вищим професійним училищем-інтернатом, Житомирським професійним ліцеєм сфери послуг, Житомирським вищим професійним училищем сервісу i дизайну, загальноосвітньою школою I-III ступенів №28, , Житомирською загальоосвітньою школою № 33, загальноосвітньою школою № 26, загальноосвітньою школою № 27, загальноосвітньою школою I-III ступенів № 19 та ін.

«Випускники – студентам»

Новим напрямком діяльності СССМ є впровадження у 2013р. концепції марафону майстер-класів «Випускники – студентам». Унікальність представлених майстер-класів визначається досягненням успіхів у професійній діяльності випускниками кафедри соціальної педагогіки та педагогічної майстерності; можливістю передачі практичного досвіду; оволодіння майбутніми соціальними педагогами професійними компетенціями; розвитком творчості, ініціативності, громадської активності учасників майстер-класів.

Структурні підрозділи СССМ

  • ?Телефон Довіри
  • Соціальний відеолекторій
  • Інформаційна служба (газета-мультима «Перехрестя»)
  • Центр ґендерної освіти
  • Соціально-інтерактивний театр «Життя»
  • Центр міжкультурної толерантності

Основні напрямки роботи СССМ ЖДУ ім.І.Франка

МОЛОДІЖНИЙ ЦЕНТР ПРАЦІ

Тимчасове працевлаштування студентської молоді на період літніх канікул. Першочергова допомога у працевлаштуванні соціально-незахищеної молоді і волонтерів. Співпраця з міською службою зайнятості. Працевлаштування молоді на постійну роботу, формування банку вакансій. Контроль за розподілом випускників університету. Робота з профілактики торгівлі людьми. Сприяння впровадженню молодіжних підприємницьких ініціатив. Економічне виховання молоді.

Професійна орієнтація молоді, допомога у виборі професії та шляхів її набуття. Проведення психологічної діагностики професійного самовизначення молоді. Перелік послуг Молодіжного центру праці підприємствам міста: проведення масових заходів для молоді; організація діяльності консультативних соціальних пунктів та Телефону Довіри; проведення тренінгів, семінарів, конференцій з актуальних питань соціально-педагогічної науки; організація дозвілля дітей працівників організацій та установ; гувернерські та репетиторські послуги; допомога у виготовленні та розповсюдженні рекламної та поліграфічної продукції; надання усіх видів соціальної допомоги співробітникам організації чи установи.

КУРСИ «РІВНИЙ–РІВНОМУ»

Організація безкоштовних непрофесійних курсів за інтересами для волонтерів. Можливість отримання професійних навичок роботи для професійного зростання у майбутньому. Професійно-орієнтаційна робота. Організація змістовного дозвілля молоді. Виховання відповідальності керівників курсів. Естетичний, фізичний, професійний, екокультурний розвиток особистості. Пропагування та формування здорового способу життя. Підвищення престижу професій соціально-педагогічного циклу. Напрямки роботи курсів: масаж, комп’ютерна грамота, розмовна італійська мова, візаж, сурдопереклад, кулінарія, моделювання одягу, бухгалтерський облік, дефіле, флористика-дизайн, шейпінг.

ВУЛИЧНА СОЦІАЛЬНА РОБОТА. ПІДГОТОВКА ВУЛИЧНИХ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНИХ ЗАХОДІВ ДЛЯ БЕЗДОГЛЯДНИХ ТА БЕЗПРИТУЛЬНИХ ДІТЕЙ.

Практична (мобільні консультативні пункти, тренінги, рольові ігри) допомога шкільним психологам та соціальним педагогам міста у превентизації дитячих правопорушень та бездоглядності. Профілактика насильства в родинах, робота з розповсюдження знань про права дитини. Робота з «важкими» підлітками, взаємодія з приймальником-розподільником. Збір речей, літератури та канцелярських товарів для матеріальної допомоги безпритульним, дітям-сиротам, дітям з малозабезпечених сімей, біженцям. Організація культурно-масових заходів у дитячому будинку та притулку для неповнолітніх. Індивідуальна виховна і психодіагностична робота з дітьми «груп ризику».

РОБОТА З ВЕТЕРАНАМИ УНІВЕРСИТЕТУ

Соціальний патронаж викладачів, які пропрацювали в університеті більше 25 років. Психологічна підтримка людей похилого віку. Збір спогадів про університет для створення книги спогадів.

СЕКТОР «ДОЗВІЛЛЯ»

Організація вільного часу молоді. Пропаганда культурного дозвілля та здорового способу життя. Інноваційний центр, формування банку ідей. Організація та проведення відвідування кінотеатрів, музеїв, виставок, закладів соціального захисту населення м. Житомира; екскурсій по містах України, туристичних походів.

ІНФОРМАЦІЙНА СЛУЖБА

Підготовка, випуск та розповсюдження інформаційних бюлетенів «Вісник СССМ», «Перехрестя». Інформаційна та рекламна підтримка підрозділів СССМ. Розробка соціальної реклами. Пропаганда серед студентства соціально активного способу життя.

Поширення інформації про роботу молодіжних організацій, клубів, спортивних секцій тощо. Поширення інформації про культурно-дозвіллєві та організаційні заходи СССМ та міста. Співпраця волонтерів між собою, з керівництвом ВНЗ ґрунтується на принципах самоуправління, рівноцінності, демократичності стосунків, поваги, турботи, людиноцентризму, посильності, вимогливості, чесності.

Однією з авторських інноваційних програм СССМ є проведення щорічного Благодійного Ярмарку на користь дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Перша така акція відбулася 26 лютого 2003 року в рамках проведення Дня кафедри соціальної педагогіки і педагогічної майстерності університету. Провідною ідеєю ярмарку є одночасна організація роботи станцій, що надаватимуть бажаючим платні послуги. Керівництво та підготовку станцій здійснювали волонтери за профілем навчання на курсах. Для прикладу на ярмарку активно діяли: салон краси „Кікімора”; салон масажу „Подвійний удар”; Любовна пошта, центр перекладів „Запитай у деканату італійською, англійською, німецькою, французькою, польською мовами”; салон азартних ігор „Лас-Вегас”; консультаційна служба „Відверто про інтимне”; кафе „Соціально-психологічні ласощі”. Вартість кожної послуги складала 50 коп., половина зароблених грошей призначалася для певної, заздалегідь сформульованої, доброчинної мети (у нашому випадку – на оплату оренди автобусу для перевезення групи волонтерів та музичної апаратури до місця концерту, присвяченого Всесвітньому Дню боротьби зі СНІДом). Залишок від цих грошей планувалося віддати волонтерам, аби вони відшкодували собівартість послуг. Хочемо зазначити, що більшість станцій (крім тих, на яких затрати були значними – кулінарна, ігрова) відмовилися від цих грошей на користь подарунків для дітей-сиріт.

На особливу увагу заслуговує власне педагогічна діяльність волонтерів. Студентська соціальна служба для молоді співпрацює з дитячим будинком (с. Дениші), обласним притулком для неповнолітніх, міським приймальником-розподільником, гуманітарною гімназією, деякими школами міста. Силами волонтерів у цих закладах організовано мобільні консультативні пункти, проводяться свята та тренінги на соціально-педагогічну тематику, надається посильна доброчинна допомога. У грудні 2003 року було проведено акцію для дітей вулиць «Діди Морози – волонтери». Кошти на доброчинність були зібрані в межах загальноуніверситетських акцій «Благодійний Ярмарок», «Доброчинний марафон «Подаруй дитині радість». Участь у них із задоволенням узяли не лише студенти, а й викладачі.

Таким чином студенти набувають досвіду роботи із різними категоріями дітей, переймаються сучасними актуальними проблеми освіти та виховання, в них формується активна життєва позиція, щиросердність та співчуття. Участь молоді у волонтерському русі сприяє її професійному становленню, формує усвідомлений життєвий вибір, толерантну свідомість і поведінку, демократичні цінності, особисту відповідальність, готовність підключитися до вирішення соціальних проблем перетворення суспільства. Важливим є усвідомлення самостійності, можливості висувати будь-які ідеї і втілювати їх в життя. Саме це робить навчання у ВНЗ цікавим, насиченим та по-справжньому студентським.

Звичайно, соціальні служби не є панацеєю від усіх хвороб суспільства. Волонтери-непрофесіонали неспроможні вирішити часто надважкі психологічні та соціальні проблеми студентства і учнівської молоді. Тому серед напрямків вдосконалення роботи варто назвати залучення до волонтерської роботи в СССМ професіоналів: юристів, менеджерів із кадрів, медиків, психотерапевтів тощо.

Однак роль СССМ зростає при розумінні її виховного потенціалу. Волонтерський рух для молодих людей є невичерпним джерелом громадянської освіти, можливості вчитися та сприяти розвитку солідарності у країні, можливості реалізувати себе у служінні суспільству.

Необхідність та вагомість створення у вищих навчальних закладах самокерованих студентських служб, завданням яких буде соціальний захист та підтримка студентства, підкреслюють наступні тези:

Активна участь студентства в проектах СССМ сприяє формуванню й розвитку таких рис як благодійність, альтруїзм, демократичність, відповідальність, повага до інших. Одночасно студенти оволодівають знаннями про соціальні проблеми суспільства, розуміння принципів, сфер та шляхів допомоги людям і собі. Тобто формується компетентний, свідомий, активний громадянин, здатний узяти на себе відповідальність за процеси, які відбуваються в суспільстві.

Участь волонтерів позитивно впливає на розвиток професійних якостей майбутніх фахівців – психологів, соціальних педагогів, учителів.