Соціально-психологічний факультет

Про факультет Деканат Кафедри факультету Студентське братство Проекти факультету Новини

Студентська соціальна служба для молоді

Студентська соціальна служба для молоді (далі - СССМ) Житомирського державного університету імені Івана Франка була створена у 2003 році, шляхом підписання Положення ректором університету у червні, а з жовтня 2003 розпочався набір до волонтерського загону СССМ. Особливістю діяльності Студентської соціальної служби для молоді є волонтерський компонент, оскільки вся діяльність Служби, в тому числі і керівництво, здійснюється на безоплатній основі. Робота волонтерів СССМ регулюється Положенням, згідно з яким визначенні мета, завдання, напрямки діяльності.

Очолює СССМ – Коляденко Світлана Миколаївна, к.п.н., доцент, зав. кафедри соціальних технологій. Заступником директора СССМ є Павлик Надія Павлівна, д.п.н., професор кафедри соціальних технологій.

На сьогодні волонтерський загін СССМ складає близько 200 осіб, які об’єднуються у структурні підрозділи у відповідності з напрямками роботи. Основна діяльність СССМ – організація та проведення масових благодійних заходів для молоді; організація діяльності консультативних соціальних пунктів та Телефону Довіри; проведення тренінгів, семінарів, конференцій з актуальних питань соціальної науки; організація дозвілля дітей працівників організацій та установ; гувернерські та репетиторські послуги; допомога у виготовленні та розповсюдженні рекламної та поліграфічної продукції; надання усіх видів соціальної допомоги співробітникам організації чи установи, допомога соціальним партнерам та їхнім клієнтам. Організація та проведення відвідування кінотеатрів, музеїв, виставок, закладів соціального захисту населення м. Житомира; екскурсій по містах України, туристичних походів. СССМ швидко реагує на виклики сьогодення та нові категорії осіб, які потребують допомоги.

Вже традиційною стала Акція «Святий Миколай - дітям», що спрямована на поздоровлення діток викладачів, студентів та соціальних партнерів університету.

На особливу увагу заслуговує власне педагогічна діяльність волонтерів. Студентська соціальна служба для молоді співпрацює з Житомирським обласним центром соціально-психологічної допомоги, Житомирським обласним центром соціально-психологічної реабілітації дітей, центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів, обласним соціальним гуртожитком для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, Центром Життєстійкості (м. Житомир) ліцеями міста Житомира та області.

Структурні підрозділи СССМ



Телефон Довіри 18.04.2024 року відбулося всеукраїнське визнання нашого Телефона Довіри як структурного підрозділу Студентської соціальної служби Житомирського державного університету імені Івана Франка. До нас на навчання консультантів ТД завітали соціальні працівники Харьківського обласного центру соціальних служб, що під егідою Юнісеф і Української освітньої платформи пройшли навчання консультантів ТД. Навчання проводила- завідувачка кафедрою соціальних технологій, кандидатка педагогічних наук, доцентка, директорка СССМ ЖДУ - Світлана Коляденко.





Соціальний відеолекторій Керівництво СССМ регулярно залучає студентів вишу до перегляду документальних фільмів від Мандрівного фестивалю Docudays UA! Наприклад, 22.10.2024 року був організований перегляд документального фільму чеських режисерів «У сітях», присвячений сексуальному насиллю дітей в Інтернет-мережі. Наступного дня студенти та викладачі приймали участь в дискусії-обговоренні «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей» стрічки за участі наших експертів/-ок Docudays UA.

Школа соціальної підтримки З 2021 року розпочала роботу Школа соціальної підтримки для соціальних педагогів, психологів, класних керівників та батьків та всіх бажаючих. За час роботи були розглянуті актуальні теми, наприклад, «Суїцидальні наміри дітей та підлітків!», «Безпечний інтернет» тощо.



Програма «Управління проблемами +» 16-20 вересня 2024 року на базі Соціально-психологічний факультету проходив тренінг для консультантів за програмою «Управління Проблемами Плюс» (УП+). Курували процес декан факультету Ірина Тичина та завідувачка кафедри соціальних технологій, директор СССМ Світлана Коляденко. Тренерками заходу були Вероніка Мишківська та Марина Богдановська. Програма УП+ розроблена ВООЗ з метою надання доступу до якісних послуг психічного здоров’я на рівні громади та відноситься до масштабованих доказових психологічних інтервенцій. Програма призначена для роботи з дорослими у стані дистресу в громадах, що знаходяться під впливом несприятливих обставин.




Основні напрямки роботи СССМ ЖДУ ім.І.Франка

МОЛОДІЖНИЙ ЦЕНТР ПРАЦІ

Тимчасове працевлаштування студентської молоді на період літніх канікул. Першочергова допомога у працевлаштуванні соціально-незахищеної молоді і волонтерів. Співпраця з міською службою зайнятості. Працевлаштування молоді на постійну роботу, формування банку вакансій. Контроль за розподілом випускників університету. Робота з профілактики торгівлі людьми. Сприяння впровадженню молодіжних підприємницьких ініціатив. Економічне виховання молоді.

Професійна орієнтація молоді, допомога у виборі професії та шляхів її набуття. Проведення психологічної діагностики професійного самовизначення молоді. Перелік послуг Молодіжного центру праці підприємствам міста: проведення масових заходів для молоді; організація діяльності консультативних соціальних пунктів та Телефону Довіри; проведення тренінгів, семінарів, конференцій з актуальних питань соціальної науки; організація дозвілля дітей працівників організацій та установ; гувернерські та репетиторські послуги; допомога у виготовленні та розповсюдженні рекламної та поліграфічної продукції; надання усіх видів соціальної допомоги співробітникам організації чи установи.


СЕКТОР «ДОЗВІЛЛЯ»

Організація вільного часу молоді. Пропаганда культурного дозвілля та здорового способу життя. Інноваційний центр, формування банку ідей. Організація та проведення відвідування кінотеатрів, музеїв, виставок, закладів соціального захисту населення м. Житомира; екскурсій по містах України, туристичних походів.
Наприклад, «Gnatyuk Art Center» – це не звичайна художня виставка, це громадський простір, в якому проводяться мистецькі та соціально спрямовані заходи. Здобувачі освіти малють приємність відвідувати «Gnatyuk Art Center», ознайомлюватися з напрямами його діяльності і побачити представлені в ньому картини художників з різних куточків України. Вони не тільки мають змогу дізнатися, що таке міський пейзаж, пейзаж, анімалістика, мариністика, сюжетний живопис, натюрморти та чим експресіонізм відрізняється від імпресіонізму, а й зрозуміти соціальне значення мистецтва і такого арт-центру.

ІНФОРМАЦІЙНА СЛУЖБА

Інформаційна та рекламна підтримка підрозділів СССМ. Розробка соціальної реклами. Пропаганда серед студентства соціально активного способу життя. Поширення інформації про роботу молодіжних організацій, клубів, спортивних секцій тощо. Поширення інформації про культурно-дозвіллєві та організаційні заходи СССМ та міста. Співпраця волонтерів між собою, з керівництвом ВНЗ ґрунтується на принципах самоуправління, рівноцінності, демократичності стосунків, поваги, турботи, людиноцентризму, посильності, вимогливості, чесності.




26.09.2024 року у Житомирському державному університеті імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Плекаймо стійкість разом. Про турботу ментального здоров’я студентів та викладачів у вищих навчальних закладах». Організаторами виступили Житомирська обласна державна адміністрація, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» та Житомирський державний університет імені Івана Франка. Світлана Коляденко, завідувачка кафедри соціальних технологій, директорка СССМ познайомила з роботою студентської соціальної служби для молоді та телефоном довіри як сервісами соціально-психологічної підтримки у ЗВО.





Таким чином студенти набувають досвіду роботи із різними категоріями дітей, переймаються сучасними актуальними проблеми освіти та виховання, в них формується активна життєва позиція, щиросердність та співчуття. Участь молоді у волонтерському русі сприяє її професійному становленню, формує усвідомлений життєвий вибір, толерантну свідомість і поведінку, демократичні цінності, особисту відповідальність, готовність підключитися до вирішення соціальних проблем перетворення суспільства. Важливим є усвідомлення самостійності, можливості висувати будь-які ідеї і втілювати їх в життя. Саме це робить навчання у ВНЗ цікавим, насиченим та по-справжньому студентським.


Звичайно, соціальні служби не є панацеєю від усіх хвороб суспільства. Волонтери-непрофесіонали неспроможні вирішити часто надважкі психологічні та соціальні проблеми студентства і учнівської молоді. Тому серед напрямків вдосконалення роботи варто назвати залучення до волонтерської роботи в СССМ професіоналів: юристів, менеджерів із кадрів, медиків, психотерапевтів тощо.

Однак роль СССМ зростає при розумінні її виховного потенціалу. Волонтерський рух для молодих людей є невичерпним джерелом громадянської освіти, можливості вчитися та сприяти розвитку солідарності у країні, можливості реалізувати себе у служінні суспільству.

Необхідність та вагомість створення у вищих навчальних закладах самокерованих студентських служб, завданням яких буде соціальний захист та підтримка студентства, підкреслюють наступні тези:

  • Активна участь студентства в проектах СССМ сприяє формуванню й розвитку таких рис як благодійність, альтруїзм, демократичність, відповідальність, повага до інших. Одночасно студенти оволодівають знаннями про соціальні проблеми суспільства, розуміння принципів, сфер та шляхів допомоги людям і собі. Тобто формується компетентний, свідомий, активний громадянин, здатний узяти на себе відповідальність за процеси, які відбуваються в суспільстві.
  • Участь волонтерів позитивно впливає на розвиток професійних якостей майбутніх фахівців – психологів, соціальних педагогів, учителів.