Соціально-психологічний факультет

Про факультет Деканат Кафедри факультету Студентське братство Проекти факультету Новини

Науковий центр гендерної освіти Житомирського державного університету імені Івана Франка

Керівник: кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціальних технологій Котловий Сергій Анатолійович.
Центр ґендерної освіти Житомирського державного університету імені Івана Франка діє з 2007 року. На базі Центру впроваджено ефективну технологію підготовки волонтерів до реалізації ідеї ґендерної рівності. Налагоджено тісну співпрацю із органами влади та місцевого самоврядування, міжнародними та всеукраїнськими організаціями і фондами. Активісти Центру ефективно здійснюють такі види діяльності, як проведення досліджень, експертизи, розробка методичного інструментарію та інформаційної продукції, консультативна допомога, тренінгова діяльність, науковий супровід соціальних проектів. До основних форм роботи Центру належать: тренінги, майстер-класи, ґендерні відеолекторії, тематичні квести, ґендерний геокешинг, проектна діяльність, масові заходи (конкурс студентських наукових робіт, фотоконкурс, круглі столи тощо). Нині Центр є ґендерним експертним осередком області, оскільки активісти мають відповідні наукові напрацювання, необхідний практичний досвід, систематично підвищують рівень знань із ґендерних питань, та є сертифікованими тренерами з ґендерної політики й освіти, PR-технологій, ґендерного бюджетування, з питань репродуктивного здоров’я та лідерства.

«Центр ґендерної освіти (надалі – Центр) – є науково-дослідним Центром при кафедрі соціальних технологій Житомирського державного університету імені Івана Франка». Метою діяльності Центру є проведення наукових досліджень у галузі гендерної проблематики, залучення науковців університету та студентів до здійснення гендерних наукових розвідок, організація та здійснення міжнародної наукової грантової діяльності у гендерній сфері.

Основними напрямами діяльності Центру є:

– розробка концепції та методології гендерних досліджень у сфері освіти;

– створення наукових інформаційних ресурсів з ґендерної проблематики для викладачів, аспірантів, магістрантів та інших учасників освітнього процесу;

– розробка і сприяння впровадженню навчальних курсів з ґендерної тематики у вищій та загальноосвітній школі;

– проведення ґендерних наукових досліджень у сфері освіти та інших сферах суспільного життя;

– організація та проведення науково-методичних семінарів, конференцій для викладачів, студентів, учителів загальноосвітніх шкіл;

– залучення молоді до участі у наукових та культурно-освітніх акціях, які відповідають меті й завданням діяльності Центру;

– налагодження міжнародних зв’язків із питань гендерних наукових досліджень та гендерної освіти;

– організація розробки та подання на конкурси грантових заявок проектів з гендерної проблематики;

– здійснення просвітницької діяльності з метою популяризації егалітарних цінностей та ідеї розвитку суспільства на паритетних засадах;

– реалізація інших завдань відповідно до мети діяльності Центру.

Для оптимізації діяльності Центру видано методичні рекомендації „Підготовка волонтерів до реалізації ідеї ґендерної рівності” та „Методичні рекомендації з організації та проведення ґендерних відеоклубів”.

Доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальних технологій – Павлик Надія Павлівна, регулярно приймає участь в конференціях і проєктах гендерного спрямування, наприклад, у 2022 році приймала участь у семінарі Pregnancy loss. Stress, Investment, and Subsequent Children - by Rita Ginja (University of Bergen), присвяченому складній темі з презентацією результатів мета-аналізу величезної кількості факторів, які впливають на життя, фізичне, психічне і соціальне здоров’я жінки після втрати вагітності.

У цьому ж році, Павлик Н. П., приймала участь у панельних дебатах "Whose Sport Is It? A Debate on Gender, Equality, and Fairness in Sport and Society" with Verner Moller (Aarhus University), Lindsay Parks Pieper (University of Lynchburg), Jesper Andreasson (Linneaus University), Ask Vest Christiansen (Aarhus University) у межах ХІІІ Міжнародної конференції "Спорт і Суспільство".




У рамках проєкту "PRO студії від професіоналів в ЖДУ імені Івана Франка" відбулася зустріч учасників освітнього процесу зі старшим інспектором з особливих доручень відділу уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління дотримання прав людини Національної поліції України (з дислокацією в Житомирській області), майором поліції - Катериною Грабчук. Тема зустрічі: "Дотримання прав людини під час війни".





У 2023 році Центр гендерної освіти організував лекцію "Це зробила вона. Як і навіщо вести розвідки щодо ролі жінок у науці?". Спікерки: Рассказова Ольга Ігорівна, д.пед.н, професорка КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, фахівчиня з програмного напрямку ГО «ЕдКемп Україна», сертифікована тренерка та експертка з недискримінації в освіті МОНУ; Єфімцева Ганна Геннадіївна, аспірантка КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, сертифікована тренерка та експертка з недискримінації в освіті МОНУ, методистка ГО «ЕдКемп Україна»; Какадій Валентина Миколаївна, аспірантка КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, сертифікована тренерка та експертка з недискримінації в освіті.

У 2023 році членкині Центру гендерної освіти мали змогу спробувати себе у якості соціальних волонтерів на благодійному концерті "Жіночого кварталу" у Житомирі.

Керівник наукового центру гендерної освіти Житомирського державного університету імені Івана Франка Сергій Котловий 16 березня 2023 року взяв участь у вебінарі з презентації Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року та операційного плану заходів на 2022-2024 роки з її реалізації в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ». Під час зустрічі було представлено основні принципи гендерної рівності в освіті, основні риси та шляхи впровадження.

В рамках внутрішньої академічної мобільності, здобувачі освіти, мали змогу долучитися до роботи Школи молодих соціологів Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, яка тривала з 30.09.2024 по 03.10.2024 року.

Члени центру:

  • Коляденко С. М. — к. пед. н., доцент, завідувачка кафедри соціальних технологій;
  • Літяга І. В. — к. пед. н., доцент кафедри соціальних технологій;
  • Ілліна О. В. — к. пед. н., доцент кафедри соціальних технологій;
  • Павлик Н. П. — д. пед. н., професор кафедри соціальних технологій.