Соціально-психологічний факультет

Про факультет Деканат Кафедри факультету Студентське братство Проекти факультету Новини

соціально-інтерактивний театр життя

4 грудня 2012 р. Соціально-інтерактивний «Театр життя» відзначив своє 5-річчя. Ідея саме такого формату виникла у 2005 р., під час святкування 80-річчя міжнародного дитячого центру «Артек», вона була привезена й адаптована в межах Житомирського державного університету в 2006 р.; до роботи долучився заслужений діяч мистецтв України В. Шинкарук, який і став автором першої вистави «Не боятись життя». Перші вдалі спроби були – і театр розпочав систематично функціонувати, тому вважаємо 2007 рік потужним стартом роботи.

Соціально-інтерактивний «Театр життя» тісно пов'язаний з методологічними засадами форум-театру, проте є і свої особливості.

Впровадження Соціально-інтерактивного «Театру життя» з метою просвіти та профілактики, відрізняється від інших форм роботи спрямуванням на широке застосування різних видів діалогічної взаємодії з глядачем та між акторами під час здійснення виступу, що виправдовує наявність у назві Театру термінолексеми «інтерактивний».

Темами вистав «Театру життя» можуть бути найрізноманітніші проблеми суспільства; цільові групи, з якими працюють театри, – власне пригнічені особи (які потрапили в складну ситуацію, потерпають від проблеми), пересічні члени суспільства та впливові особи, які мають покращити ситуацію в суспільстві; вистава вважатиметься ідеальною в тому випадку, коли викличе емоційну реакцію у глядача. 

За 5 років існування підготовлено 6 великих і малих вистав, що охоплюють цілий спектр актуальних соціальних проблем: «Не боятись життя» (2006, 2007, 2012, 2013), «Життя +» (2008) (формування толерантного ставлення до людей, які живуть з ВІЛ), тематичні вистави «Яблуко (malum…)» (2009) (розкриття теми торгівлі людьми, а саме: найпоширеніших шляхів вербування),  «Листи з безодні, або втрачені крила» (2010) (вистава присвячена темі запобігання наркоманії, алкоголізму, СНІДу, торгівлі людьми, суїциду, подоланню насильства, плануванню сім’ї, формуванню моральних якостей, ґендерному вихованню та ін.), «Я не люблю, або…» (2011) (запропоновані різні погляди на тему толерантності, що відображає зріз думок сучасного суспільства), «Трикутник» (2012) (вистава розкриває тему тероризму, в якій показано як важко розірвати коло насильства, що має чітку тенденцію до зростання).

У рамках проекту «До толерантного суспільства через інформаційно-освітні кампанії для студентської молоді», що здійснювався завдяки Американській асоціації юристів, Житомирській обласній Асоціації фахівців соціальної сфери та кафедрі соціальної педагогіки та педагогічної майстерності, проведено Інформаційно-просвітницькі кампанії у ВНЗ м. Житомира: кампанія складалася з декількох елементів: інтерактивна вистава «Я не люблю, або…» Соціально-інтерактивного «Театру життя» (виступ триває близько 20 хвилин, включає кілька сцен за темою дискримінації національних та меншинних груп населення). Далі фасилітаторами були запропоновані глядачам для рефлексії рольові ігри, а також була зініційована дискусія. До того, як почнеться вистава, учасників просять записувати враження і питання, які можуть з’явитися під час інтерактивної театральної дії для того, щоб вони могли обговорити їх пізніше. Подальша дискусія має проходити в максимально дружніх умовах для того, щоб учасники могли відкрито говорити про питання, які їх хвилюють. Звертаючись до проблеми зростання випадків ксенофобії та расизму в країні, додана ще одна частина – міні-виступ студента-волонтера Юридичної клініки ЖДУ ім. І.Франка, в якій пояснюється юридичні аспекти та дії у разі випадків насильства, або переслідування представників етнічних та меншинних груп населення, яким чином та де, можна отримати соціальну правову допомогу. Наприкінці заходу поширюється роздатковий матеріал нагромаджений громадськими Соціально-інтерактивний «Театр життя» став неодноразовим переможцем та призером міського фестивалю інтерактивних театрів «Ми обираємо майбутнє» 2008-2012 рр., учасником Першого театрального фестивалю інклюзивних інтерактивних театрів «Театр без кордонів» (2010 р.), очікуваним гостем ВНЗ Житомира в рамках проекту «До толерантного суспільства через інформаційно-освітні кампанії для студентської молоді»

Крім того, 14 грудня 2011 р. «Театром життя» зініційовано проведення в ЖДУ ім. І.Франка ПЕРШОГО ФЕСТИВАЛЮ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕАТРІВ «Об’єктивНА реальність», який привернув увагу широкого загалу до широкого спектру актуальних проблем (тема самотності, гендерна проблематика, тема наркоманії, насильства у родині, торгівлі людьми, сектанства, соціальних масок та життя людини, її вибору при діагнозі «невиліковна хвороба» та ін.) Гран-прі Фестивалю присуджено інтерактивному театру «Джокер», вистава «Just belive me» (тема: боротьба за життя приреченої людини). Крім того, були відзначені кращі акторські роботи студентів, а також введена традиція відзначення учасників Іменними призами.  

А вже за рік вузівський Фестиваль виріс у Перший обласний фестиваль інтерактивних театрів «Об’єктивНА реальність», який пройшов 24 квітня 2013 р. в приміщенні Житомирської обласної філармонії. Першим переможцем став інтерактивний театр «Персона» Житомирського інституту медсестринства.

Актори соціально-інтерактивного театру «Життя» взяли участь у фото проекті «ЕМОЦІЇ: Слова, що творять мову ненависті або любові». Ідея: Інна Палько, Надія Павлик. Реалізація: Володимир Павловський, арт-студія «4Route». (жовтень 2014).

Соціально-інтерактивний «Театр життя» за підтримки студентського профкому ЖДУ став ініціатором проведення Благочинного аукціону зустрічей «З Україною в серці», основна мета якого – це збір та передача коштів Житомирському військовому госпіталю для підтримки поранених військових із зони АТО. Другий етап щодо збору заявлених коштів та закупки необхідного для військового госпіталю наразі ще триває (завершення аукціону до середини грудня 2014 р.; тривалість аукціону – 22 жовтня–12 листопада; фінальна зустріч – 21 листопада).

Благодійна вистава «Будинок життя» Соціально-інтерактивного «Театру життя», що відбулася 6 листопада 2014 року в Міському палаці культури та підготовлена з метою привернення уваги до проблем невиліковних хворих, зібрала благодійні кошти для підтримки «Хоспісу святої Олени» (м. Коростень). Захід організовує Житомирська обласна Асоціація фахівців соціальної сфери за підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

19 листопада 2014 року відбувся візит до «Хоспісу святої Олени» (м. Коростень) з волонтерською акцією та благодійною допомогою в рамках реалізації Інформаційно-просвітницької кампанії «Паліативна допомога – справа кожного!» Житомирської обласної Асоціації фахівців соціальної сфери за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Благодійні кошти для «Хоспісу святої Олени» (на які був придбаний необхідний для закладу водонагрівач) студенти зібрали, підготувавши благодійну виставу «Будинок життя» (Соціально-інтерактивний «Театр життя»). Крім того, для майбутніх соціальних педагогів та психологів був проведений семінар «Соціально-психологічна робота в сфері паліативної та хоспісної допомоги».

Сьогодні «Театр життя» – це більше 25 студентів та викладачів соціально-психологічного факультету та ННІ філології та журналістики, проте наші двері завжди відкриті для всіх тих, хто хотів би долучитися до «інтерактивного життя»; керівник Театру викладач кафедри соціальної педагогіки та педагогічної майстерності – Інна Палько. Театр вже давно переріс формат занять, сьогодні колектив прагне до того, щоб для кожного з акторів була можливість створювати і творити найбільше диво – своє власне життя, а в своєму життя залишали місце для мистецтва.

Ми ВКонтакті:http://vk.com/club8767154

Ми на facebook: http://www.facebook.com/groups/175062859333603/